Na co si dávat pozor a jak zjistit, že se jedná o podvodní eshop?

Každý internetový obchod musí ze zákona mít:

  • Obchodní podmínky
  • Kontakt (ten musí obsahovat bezpodmínečně název firmy včetně identifikačních údajů)
  • Adresu elektronické pošty a telefonní číslo
  • Název a adresu orgánu dozoru nebo dohledu, kterému činnost podnikatele podléhá
  • Ochrana osobních údajů – kde obchod jasně uvádí, jak zpracovává vaše osobní údaje a pro jaký účel


Pokud jednu z těchto záležitosti obchod neuvádí, vyhněte se mu.
Nemusí vás hned podvést, ale v případě reklamace nebo odstoupení od smlouvy vám to může způsobit velké komplikace. Pokud jdete nakupovat v obchodě, který neznáte vždy si ověřte výše uvedené základní informace. Pokud obchod neuvádí název firmy ale jen formulář pro komunikaci, tak byste měli zbystřít a dát si pozor na daný obchod z důvodu že něco skrývá (ve většině jsou to Kyperské společnosti, které jsou nám právně vzdálené země), a je těžké se domoci práva v případě že nastane nějaká komplikace.


Nikdy neplaťte předem když obchod neznáte a nemáte jej prověřený
, ve střední Evropě většina obchodů má formu platby i dobírku. Pokud ji nemá tak byste opět měli zbystřít a dát si pozor. Často nabízejí zboží, které je extrémně levné jako je standard a tím chtějí od vás vymanit peníze, a zboží vám nikdy nepošlou. Nevěřte je pozitivním recenzím, které jsou na webu. Ve většině jsou napsány jimi. Vždy si raději obchod prověřte přes google. Ve většině o nich najdete reálné recenze a ne fiktivní. Pokud žádné recenze nenajdete raději se obchodu vyhněte, z důvodu že je tam vysoké riziko podvodu a někdy ušetřené peníze nestojí za to. Využijte raději známější obchody, které mají recenze od skutečných zákazníků. Často tyto podvodné obchody nejsou na žádných srovnávačích (HEUREKA, PRICEMANIA) .

Obchod si můžete prověřit: obchody.heureka.cz


Jak vypadá podvodný obchod?

Ve většině je tam lámaná Čeština a extrémně nízké ceny oproti standardním obchodům. Název domény se snaží ve většině vzbudit dojem, že se jedná o prestižní značku např.: pumaslovensko.sk, adidaslevno.cz. Je vždy lepší obchod který neznáte řádně prověřit aby nedošlo ke komplikacím.


Česká obchodní inspekce vede seznam rizikových obchodů, které naleznete:

https://www.soi.sk/files/rizikové%20eshopy_2.pdf


Česká obchodní inspekce vede seznam rizikových obchodů, které naleznete:

https://www.coi.cz/pro-spotřebitele/rizikove-e-shopy/


Na závěr bychom vám doporučili vždy si položte otázku.


Jedná se o známý e-shop?

V tomto případě se nemusíte obávat nákupu. Ve většině se jedná o dlouhodobě adaptované obchody, které poskytují výborné služby a mají velké množství spokojených zákazníků.


Má internetový obchod jasně identifikovaného provozovatele/prodávajícího?

Jak jsme již dříve uváděli každý internetový obchod mě zákonné povinnosti a pokud je nesplňuje raději se mu vyhněte


Je stránka e-shopu v českém jazyce?

To že internetový obchod má doménu .sk neznamená, že obchod je provozován Slovenským obchodním subjektem.


Je v uvedeném nízká cena?

V tomto případě byste měli být obzvláště opatrný. Nízká cena může mít háček. Raději se vyhněte extrémně nízkým cenám, které obchod nabízí, pokud si obchod neumíte prověřit a neposkytujete všechny zákonem požadované údaje. Občas nabízejí slevy i ověřené obchody, které jsou řádově nižší, ale určitě se nejedná o novinky, které byly zařazeny do prodeje.

Budeme opravdu velmi rádi, když na takový obchod nikdy nenatrefíte, ale v dnešním světě je lepší být opatrný. Věříme, že jsme Vám alespoň trošku pomohli a vyhnete se nedůvěryhodným obchodům. Jak říká jedno známé přísloví někdy je lepší „dvakrát měř a jednou řež“ ušetříte si tím peníze a starosti.


{* Mobile *} {* Desktop *}